Poster

Henri Matisse Kimdir? En İyi Matisse Posterleri

Henri Matisse Kimdir?

Henri Émile Benoît Matisse (Fransızca: [emi emil bənwɑ matis]; 31 Aralık 1869 – 3 Kasım 1954), hem renk kullanımı hem de akıcı ve orijinal draughtsmanship ile tanınan bir Fransız sanatçıydı. Bir ressam, matbaacı ve heykeltıraştı, ancak öncelikle ressam olarak biliniyor. Matisse, Pablo Picasso ile birlikte, yirminci yüzyılın açılış yıllarında görsel sanatlardaki devrimci gelişmeleri tanımlamaya en iyi yardımcı olan sanatçılardan biri olarak kabul edilir, resim ve heykeldeki önemli gelişmelerden sorumludur.

1900 ve 1905 yılları arasında çizdiği eserlerin yoğun renklendirilmesi onu Fauv’lardan biri olarak (vahşi hayvanlar) kötü şöhret getirdi. En iyi eserlerinin çoğu, düzleştirilmiş formları ve dekoratif deseni vurgulayan titiz bir tarz geliştirdiği 1906’dan sonra on yıl içinde yaratıldı. 1917’de Fransız Rivierası’ndaki Nice banliyösüne yerleşti ve 1920’lerde çalışmalarının daha rahat tarzı, Fransız resmindeki klasik geleneğin bir koruyucusu olarak eleştirel beğeni topladı. 1930’dan sonra, daha cesur bir form basitleştirmesi benimsedi. Son yıllarındaki kötü sağlık onun resim yapmasını engellediğinde, kesilmiş kağıt kolaj ortamında önemli bir çalışma grubu yarattı.

Yarım asırdan fazla süren bir çalışma grubunda sergilenen etkileyici renk ve çizim diline hakim olması, modern sanatta önde gelen bir figür olarak tanınmasını sağladı.

Matisse'in En Ünlü Eserleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir